Ako nalepiť fóliu

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Fólie spoľahlivo lepia a držia na hladkých, suchých a čistých plochách (kov, sklo, lak, plast atď.)
Pred aplikáciou je potrebné dôkladne odstrániť všetky nečistoty, prípadne zvyšky konzervačných látok (odporúčame čistý lieh). Týka sa to hlavne nových automobilov, ktoré sú chránene veľkou vrstvou konzervačného vosku od výrobcu.
Aplikované plochy musia byť dokonalo suché, inak hrozí nebezpečie vzniku bubliniek. Platí to pre lepenie za sucha.
Pri všetkých fóliách je počiatočná lepivosť nižšia, pretože i po pritlačení zostávajú malé plôšky, ktoré ešte nemajú kontakt s podkladom, takže plnú lepivosť nedosiahnete ihneď. Lepivosť sa samovoľne zvyšuje s pribúdajúcou dobou po nalepení, obvykle po 24 hodinách. Čerstvo nalepené fólie preto ochráňte pred okamžitou záťažou a silnou vlhkosťou. Po nalepení fólie na automobil NEJAZDITE cca 1 týždeň do autoumývarky a radšej auto neumývajte počas tejto doby vôbec. Teplé a suché prostredie celý proces skracuje aj cca o 2-3 dni. Tlakovému umývaniu (WAPU) sa taktiež radšej vyhnite.
Precíznosť a absolútna čistota sú zárukou dobrého výsledku. Pamätajte, že u priehľadných fólií je každé smietku na lepidle neskôr vidieť. A nielen na priehľadných fóliách, ale skoro na všetkých fóliách je vidieť napríklad aj vlas, ktorý zostane pod nálepkou.
Nevykonávajte lepenie za extrémne nízkych teplôt. Pre lepenie je najvhodnejšia teplota vzduchu a podkladu okolo 20°C. V zimnom období využite vyhrievanú garáž v prípade, že takúto možnosť nemáte, porozmýšľajte nad inými alternatívami.
Vždy odstráňte silikónový papier z fólie rozloženej na ploche, nikdy nie naopak ! Samozrejme, že to niekedy takto nejde.


PRACOVNÉ POMÔCKY

PVC, filcová alebo silikónová stierka,
lepiaca páska na prichytenie fólie, nožnice, širšia stierka s hladkou hranou,
rezacie pomôcky - nože,
pri mokrom lepení - huba, nechlpatá utierka, väčšia nádoba (najlepšie je použiť postrekovač na kvety), čistiaci prostriedok neobsahujúci silikón,
fén alebo teplovzdušná pištoľ s reguláciou teploty.

 

LEPENIE SUCHÝM PROCESOM fólia s AIR FREE

Lepenie za sucha je najistejšie, pretože je najrýchlejším spôsobom ako dosiahnuť najväčšiu lepivosť a je vylúčené pôsobenie pomocných prostriedkov znižujúcich lepivosť. Tomuto spôsobu lepenia by ste mali dávať prednosť. Lepidlá pre fólie z mäkčeného PVC sa naviac vyznačujú takou počiatočnou lepivosťou , ktorá dovoľuje opravy pokiaľ sú sťahované pomaly a opatrne bez akéhokoľvek násilia , aby nedošlo k zdeformovaniu (natiahnutiu ) fólie. Po natiahnutí sa fólie často krát stávajú nepoužiteľnými. Fénom a dostatočným nahriatím fólie ju viete vrátiť do pôvodného stavu. Fóliu príliš nenaťahujte aby nedošlo k jej poškodeniu, hrany a tvarované časti nahrievajte fénom alebo teplovzdušnou pištoľou, pri vyššej teplote je fólia dostatočne tvárna.

Pri lepení exponovaných tvarov (vypuklín, hlbokých preliačin, vonkajšej strany dverí v oblasti kľučky) je vhodné použiť lepidlo na to určené napr. PRIMER od 3M

 

 

LEPENIE NA VODU fólia bez AIR FREE

Lepenie mokrým procesom je síce pracnejšie, ale pri väčších plochách ide o zaručene lepší spôsob ako dosiahnuť maximálnu lepivosť pri fólii bez AIR FREE technológie a predísť tak oddeľovaniu fólie. Veľké formáty je možné lepiť i na vodu. Na rozdiel od lepenia za sucha je potrebné vziať do úvahy, že:

počiatočná lepivosť je znateľne nižšia,
konečná lepivosť a taktiež plné zaťaženie fólie je dosiahnuté neskôr.
Lepiť na "vodu" je možné iba za týchto predpokladov :

pri teplotách nad 15°C,
pokiaľ je možné mala by byť fólia počas 24 - 48 hodín ochránená pred silnou vlhkosťou, potom opäť pritlačená. Alebo možnosť nahrievať fénom.
len na absolútne hladké a rovné podklady. Ide to aj na oblé karosérie automobilov, ale pekne sa s tím musíte pohrať. Vlnky, ktoré sa vytvárajú na celej ploche musíte povytláčať.
Postup práce:

Podklad očistíte. A hlavne odmastíte (lieh , Avery Surfrace Cleaner ,OKENA, atď…)
Pri aplikácii odporúčame použiť Onka - aplikačná kvapalina prípadne čistiaci prostriedok (NEOBSAHUJÚCÍ SILIKÓN !!!) rozpusťte vo vode - 1 čajová lyžička (NIE VIAC !!!) na 3 l. vody a dobre premiešajte. Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku odporúčame použiť Aplikátor.
Podklad dôkladne navlhčíte rozprašovačom.
Stiahnite silikónový papier z fólie.
Fóliu umiestnite na mokrú vrstvu a pomocou stierky tlačte tak, aby nevznikli vrásky. Pri nahriatí fólie sa fólia stáva tvárnou, fóliu doporučujeme nahrievať teplovzdušnou pištoľou s regulovateľným nastavením teploty prípadne obyčajným fénom. Doporučujeme najprv pritlačiť stred a po celej dĺžke potom vyháňať bubliny nahor a dole.
Vzduchové bubliny vytlačte stierkou k okrajom.
Vodu vytláčajte silnými, prekrývajúcimi sa ťahmi k okrajom a tu odsávajte vytekajúcu vodu hubou alebo utierkou. Hlavne vodu vytlačenú navrchu pokiaľ lepíte na zvislej ploche. Voda sa potom nevracia a nezateká vám pod už prilepenú plochu.
Fóliu príliš nenaťahujte aby nedošlo k jej poškodeniu, hrany a tvarované časti nahrievajte fénom alebo teplovzdušnou pištolou, pri vyššej teplote je fólia dostatočne tvárna.
Malé vzduchové bublinky prepichnite ihlou a ich obsah vytlačte. Pokiaľ je bubliniek priveľa je niekedy lepšie celý kus odlepiť, znovu namočiť a pritlačiť.
Celú plochu vysušte.
Fóliu chráňte pred vlhkosťou a nechajte ju vyschnúť. Najlepšie je použiť fén.
Po 24 hodinách celú nálepku pevne pritlačte silikónovou stierkou alebo gumovým valčekom, predovšetkým na okrajoch.

 

ODSTRAŇOVANIE FÓLIE

Pri odstraňovaní fólie odporúčame použiť produkt OFF-ka odstraňovač lepidiel.

Pár praktických rád ako na to nájdete aj v našom Blogu o fóliách